14 Nisan 2020 Salı

Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili bazı sorular?

Risk grupları kimlerdir?
Sağlık çalışanları en yüksek risk grubundaki çalışanlardır. 
Hastalıktan en çok etkilenen kişiler ise;
60 yaş üstü olanlar,
Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar: kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, kronik solunum yolu hastalığı, kanser gibi.

Nasıl bulaşır?
Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Yakalanmamak için nelere dikkat etmeli?
El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
Sosyal mesafe korunmalıdır.
Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, MÜMKÜNSE KALABALIK YERLERE GİRİLMEMELİ, EĞER GİRMEK ZORUNDA KALINIYORSA AĞIZ VE BURUN KAPATILMALI, TIBBİ MASKE KULLANILMALIDIR.
Detaylı bilgi için; https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/

Sık kullanılan ve sürekli el değen yerlerin temizliği nasıl olmalı?
%10’luk Çamaşır suyu ile dezenfeksiyonun sağlanması yeterlidir. Farklı temizlik kimyasallarını sağlığınız için birbirine karıştırmayın.

Çevremdeki işyerleri nasıl önlem aldılar?
Marketlerde maske ve tek kullanımlık eldiven kullanılmaktadır. Kasa öncesi müşteri bekleme noktaları işaretlenmiştir. Bazı eczane ve lokantalarda siparişler müşterilere kapıdan teslim edilmektedir, içeri girişe izin veren işyerleri kasa öncesi sosyal mesafeyi koruyacak engel yerleştirmiştir. PTT ve Bankalara müşteriler maskeli ve teker teker alınmaktadır… bütün bu önlemler hepimizin sağlığı içindir.

Corona Danışma Hattı Alo 184’dür.
Sağlık Bakanlığı Psikososyal Destek Hat Bilgileri
https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/destek-hat-bilgileri

Koronavirüs vakaları nerelerde var?
Sağlık Bakanlığının 7 Nisanda paylaştığı haritalar kullanılarak oluşturulan harita için; https://geomatic.org/koronavirus/

Koronavirüs hakkında araştırma süreçleri devam etmektedir, pandeminin durumuna göre kararlar alınmaktadır. Seyre uygun olarak hükümetimiz tarafından alınacak kararlar takip edilerek, uygulanmalıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder